Tak świętowaliśmy na Festiwalu Różnorodności WUM

Bogactwa kolorów, smaków, zwyczajów ze wszystkich stron świata mogli doświadczyć uczestnicy Festiwalu Różnorodności, który odbył się w sobotę, 18 maja, na Kampusie Banacha. W podróż po różnorodności zaprosili nasi zagraniczni studenci tworzący projekt Diversity x WUM.

Festiwal Różnorodności na WUM odbywa się już po raz drugi. Cel pozostał ten sam: promowanie różnorodności i inkluzywności. Bo WUM to duża i wielokulturowa społeczność, współtworzona przez prawie 800 zagranicznych studentów z 70 krajów, którzy chcą, aby ich poznać. Dlatego studenci tworzący projekt Diversity x WUM, przy wsparciu studentów z IFMSA-Poland Oddział Warszawa, przez kilka miesięcy łączyli naukę z organizacją festiwalu - tak, aby było rozmaicie, radośnie, inspirująco. Pomagały także władze i pracownicy uczelni.

Jesteśmy różni, ale jesteśmy jednością

– Różnorodność oznacza, że świat jest jak gobelin, który tworzą różne nici, reprezentujące odmienne kultury, tradycje, religie, kuchnie – mówił rektor prof. Zbigniew Gaciong otwierając część artystyczną festiwalu – Nasza uczelnia docenia i uznaje różnorodność, cieszy nas ona. Ale, jak podkreślał rektor: – Różnorodność nie wyklucza jedności. Bo jesteśmy jednością.

Wspaniali ludzie

– Wszyscy tworzący festiwal są tu razem przede wszystkim dlatego, że chcą celebrować ludzi niezależnie od tego, kim są – podkreśla Pratheeba Kumaravel, prezes projektu Diversity x WUM, inicjatorka festiwalu.

Pratheeba oraz wspierająca ją w organizacji festiwalu Kamila Rutkowska zgodnie podkreślają, że to unikatowe wydarzenie. Nie tylko celebrujące różnorodność, ale także umożliwiające nawiązanie prawdziwych międzykulturowych relacji.

– Będę pamiętać wszystkich wspaniałych ludzi, których poznałam przy projekcie oraz przyjaźnie, które nawiązałam – mówi Kamila Rutkowska – i mimo, że w przyszłości będziemy w różnych zakątkach świata, to wiem, że zawsze będziecie mnie wspierać.

Wielokulturowe miasteczko

18 maja, w słoneczne sobotnie popołudnie, Kampus Banacha tętnił życiem. Odwiedzający przybyli tłumnie i mieli okazję odbyć niesamowitą podróż - artystyczną, kulturową i kulinarną - do dalekich miejsc. W specjalnie przygotowanym miasteczku namiotowym swoją kulturę i tradycje zaprezentowali studenci z 15 krajów: Południowej Korei, Peru, Malezji, Tajwanu, Ukrainy, Iranu, Indii, Haiti, Syrii, Rwandy, Burundi, Palestyny, Pakistanu, Libanu, Turcji.

– Festiwal Różnorodności to piękny projekt naszego uniwersytetu – podkreśla Janah Bou Chahine – chcemy zaprezentować Polakom różne kultury, a także polskiej i międzynarodowej społeczności uczelni - kraje naszego pochodzenia. Jestem dumna, że dziś mogę reprezentować Liban.

Studenci częstowali tradycyjnymi potrawami, słodyczami, kawą, pokazywali charakterystyczne dla swoich krajów ubiory, przedmioty i pamiątki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, podczas których można było zobaczyć i samodzielnie spróbować przyrządzić np. popularny Tajwanie, mający także wielu zwolenników w Polsce, słodki kremowy napój ze smakowymi kulkami z tapioki - boba tea, libańską sałatkę tabbouleh, składającą się z pomidorów, cebuli, ogórka z dodatkiem kaszy bulgur oraz aromatycznej świeżej mięty czy indyjski przysmak Aloo Paratha - rodzaj chleba z nadzieniem z ziemniaków.

Na „dokładkę” na parterze Centrum Dydaktycznego można było obejrzeć miniwystawę prezentującą tradycyjne stroje, przedmioty artystyczne i codziennego użytku, publikacje i plakaty.

– Bardzo podoba mi się uczestniczenie w Festiwalu Różnorodności – mówi Sogol Yourdkhani, studentka z Iranu – to bardzo pracochłonne, ale koniec końców - to świetna zabawa.

Wieczór w wielokulturowym rytmie

Na koniec festiwalu odbył się fantastyczny koncert i pokaz taneczny, w którym swoje umiejętności zaprezentowali nasi studenci oraz profesjonalni artyści z różnych stron świata.

Ale zanim występ się rozpoczął dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan ds. studenckich English Division Wydziału Lekarskiego WUM, podziękował publiczności za liczne przybycie i gratulował studentom zaangażowanym w festiwal:

– Cieszę się, że mieliście tyle silnej woli, aby po raz kolejny zorganizować to wydarzenie.

Gratulował także rektor prof. Zbigniew Gaciong:

– Jestem wdzięczny organizatorom za festiwal, za ten wieczór.

Czego można było posłuchać? Występów muzycznych z Syrii, Indii oraz Turcji. A jakie tańce zaprezentowano? Koreański taniec wachlarzowy Buchaechum , taniec indyjski Bharatanatyam, tradycyjny taniec baletowy z Rwandy, taniec Konpa z Hatiti, palestyński taniec Dabke, współczesny taniec z Palestyny. Swoich sił w tańcu rwandyjskim spróbowali prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju oraz dr hab. Jacek Sieńko.

 

Kto gościł na Festiwalu Różnorodności

Oprócz prof. Zbigniewa Gacionga, rektora WUM, prof. Pawła Włodarskiego, prorektora ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju oraz dr. hab. Jacka Sieńko, prodziekana ds. studentów English Diviosn Wydziału Lekarskiego, udział w wydarzeniu wzięli: Ambasador Państwa Palestyny, Amabasador Syrii, Dyrektor Koreańskiego Centrum Kultury, dyplomaci z Ambasady Indii oraz z Ambasady Rwandy, a także prezes Indo Polish Chamber of Commerce & Industry.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji z festiwalu