Uroczystość nadania stopni doktora i doktora habilitowanego 

W tym roku stopień doktora otrzymało na naszej uczelni 165 osób. To o ponad 40 więcej niż rok wcześniej. Zwiększyła się też liczba przewodów habilitacyjnych. W tym roku było ich 39. 

Gospodarzem uroczystości był prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii. W swoim wystąpieniu podkreślił, że nasza uczelnia jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia badań naukowych. Obecnie realizujemy ponad 340 projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł na ponad 650 mln zł. Profesor przypomniał też wyniki ostatniej ewaluacji, w wyniku której wszystkie nasze dyscypliny naukowe otrzymały bardzo wysoką kategorię A.

O wysokiej pozycji naukowej WUM mówił również prof. Zbigniew Gaciong, rektor. – W znacznym stopniu przyczyniliście się państwo do tego sukcesu. Na dziś jesteśmy najlepszą uczelnią medyczną w naszym kraju i 7 uczelnią wśród szkół wyższych w Polsce. Jest to najwyższe miejsce, jakie nasza uczelnia kiedykolwiek zajmowała – podsumował rektor.

Rozdanie dyplomów

Po wystąpieniach rozpoczęło się wręczanie dyplomów. Najpierw z rąk prof. Zbigniewa Gacionga i prof. Piotra Pruszczyka oraz przewodniczących rad dyscyplin odebrali je doktorzy habilitowani. 30 naukowców w dyscyplinie nauki medyczne, 8 w dyscyplinie nauk o zdrowiu i jedna badaczka w dyscyplinie nauki farmaceutyczne. 
Następnie prorektor odczytał treść uroczystej przysięgi doktorskiej. Nowo mianowani zobowiązali się m.in. wspierać uczelnię oraz rozwijać się naukowo, prowadząc badania dla dobra ogółu, a nie korzyści materialnej. 

Po słowach ślubowania rektor wraz z prorektorem wręczyli dyplomy doktorom. W dyscyplinie nauki medyczne stopień doktora otrzymało 107 osób (w tym 49 z wyróżnieniem). W dyscyplinie nauki farmaceutyczne - 16 (w tym 11 z wyróżnieniem). W  dyscyplinie nauki o zdrowiu - 42 (w tym 20 z wyróżnieniem).

Przemówienia i podziękowania

Był też czas na przemówienia bohaterów uroczystości. Dr hab. Magdalena Skarżyńska, reprezentantka doktorów habilitowanych mówiła o tym, czym dla niej jest praca naukowa: – Praca naukowa, to podejmowanie ryzyka, stawianie hipotez, uważna obserwacja wyników oraz wyciąganie wniosków, które z kolei prowadzą do proponowania nowych teorii. A teorie pozwalają nam inaczej spojrzeć na to, co już wiedzieliśmy. Praca naukowa to również praca zespołowa.

Dr Emilia Wnuk, przedstawicielka doktorów, w swoim wystąpieniu skupiła się na podziękowaniach. – Dziękuję promotorom i promotorom pomocniczym oraz koleżankom i kolegom z zespołów badawczych, którzy przewodzili nam, wspierali i pomagali w naukowej drodze. Przewodniczącym, wiceprzewodniczącym, członkom rad dyscyplin, a także recenzentom oraz władzom uczelni. Dziękuję też najbliższym, którzy wspierali przyszłych doktorantów.

Uroczystość zakończył występ chóru WUM pod dyrekcją Daniela Synowca.

W wydarzeniu udział wzięli: prof. Zbigniew Gaciong, rektor; prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia; prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu; dr hab. Dorota Włodarczyk, wiceprzewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu; prof. Marta Struga, wiceprzewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk Medycznych; dr hab. Maciej Dawidowski, wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych; prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego; prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego; dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego; prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz przedstawiciele Senatu WUM.
Obecni byli również promotorzy prac i promotorzy pomocniczy oraz rodziny dyplomowanych.