Wielkie święto różnorodności

Jak wyglądają tradycyjne indonezyjskie stroje, jak smakuje libańska kuchnia, jak gra się w „7 kamieni”? To tylko część ciekawostek, które mogli poznać uczestnicy Festiwalu Różnorodności, który odbył się na WUM 2 i 3 czerwca. Festiwal zorganizowali nasi zagraniczni studenci tworzący projekt Diversity x WUM. Cel? Pokazać, że WUM to wyjątkowa wielokulturowa społeczność. I udało się! Było inspirująco, radośnie a przede wszystkim – inkluzywnie.

Projekt Diversity x WUM powstał, aby pielęgnować różnorodność oraz umożliwić nawiązywanie międzykulturowych przyjaźni. Na naszym uniwersytecie studiuje blisko 800 zagranicznych studentów z 70 krajów. Chcąc podzielić się szerzej swoją kulturą, stworzyli projekt Diversity x WUM. I przy wsparciu władz uczelni podjęli się zorganizowania dwudniowego Festiwalu Różnorodności, na który zaprosili społeczność akademicką i mieszkańców Warszawy. W trakcie studenci z 18 krajów zaprezentowali swoje zwyczaje i tradycje.

Różnorodność a nie różnice

– Kiedy mówimy o różnorodności, niektórzy mogą myśleć, że mówimy o różnicach. A to jest absolutnie błędne, ponieważ nie jesteśmy różni, jesteśmy tacy sami – powiedział rektor prof. Zbigniew Gaciong na piątkowej ceremonii otwarcia festiwalu. – Ale każdy z nas oferuje pewną różnorodność, wynikającą z cech indywidualnych. Różnorodność jest także związana z krajem pochodzenia, z tradycją, z kuchnią, z muzyką itp. Dziś właśnie mamy fiestę takiej różnorodności, którą reprezentują nasi wspaniali studenci.

Rektor powitał ambasadorów różnych krajów, którzy przybyli na wydarzenie oraz wszystkich gości. Wraz z prof. Pawłem Włodarskim prorektorem ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju otworzył też wystawę prezentującą różne kultury. 

– Warszawski Uniwersytet Medyczny ma studentów aż z 70 różnych krajów, dlatego musimy podkreślać naszą obecność – mówiła Pratheeba Kumaravel, prezes projektu Diversity. – To dla nas wspaniała przestrzeń, nie tylko do nawiązywania międzynarodowych przyjaźni, ale też do wprowadzania inkluzywności w życie - w systemie ochrony zdrowia i na całym świecie.

Wielokulturowo i bez stereotypów

W piątkowe popołudnie, 2 czerwca, Centrum Dydaktycznym tętniło życiem i ferią barw. Parter zajęła wystawa tradycyjnych strojów, przedmiotów artystycznych i codziennego użytku, publikacji. Muzeum Azji i Pacyfiku udostępniło ze swoich zasobów wielką wietnamska wazę. Była wystawa prac o tematyce kulturowej z całego świata. Wsparły ją różne organizacje, m.in. Fundacja Asoto, UA Edu Hub, Muzeum Azji i Pacyfiku, Centrum Kultury Koreańskiej oraz ambasady. Czy to prawda, że Polacy wciąż narzekają, czy Grecy są głośni, wszyscy mieszkańcy Arabii Saudyjskiej bogaci, a Irańczycy niezbyt gościnni - z tymi i innymi stereotypami rozprawili się nasi studenci na przygotowanych przez siebie plakatach.

Na podłodze w Centrum Dydaktycznym pojawił się barwny kolam usypany z kolorowej soli. Kolam to symetryczny wzór, który kobiety w Indiach tworzą przed wejściem do domu. Tradycyjnie wykonuje się go z ryżu, piasku lub kwiatów. 

Kolam i wystawę plakatów można nadal oglądać w Centrum Dydaktycznym. 

Na auli głównej studenci zaprezentowali przygotowany przez siebie program artystyczny. Sami wydarzenie poprowadzili, zagrali i… zatańczyli. Były bowiem tradycyjne tańce z Indii, Indonezji, Pakistanu, Polski, Ukrainy, Haiti, występy wokalne studentów z Indii, Syrii i Palestyny. Na koniec odbyły się warsztaty taneczne - uczono indyjskiego kathaka oraz bollywood dance, a także tańców greckich i ukraińskich.

– Chciałbym wyrazić moje głębokie uznanie dla ogromnego wysiłku naszych studentów i podkreślić ich wkład w organizację wydarzenia: od wspaniałego pomysłu do jego wykonania. Wasz niesłabnący entuzjazm i zaangażowanie pozwoliły nam na spotkanie się tutaj dzisiaj. I za to jesteśmy z was bardzo dumni – mówił prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego.

Podczas ceremonii otwarcia goście wysłuchali też prof. Elżbiety Karskiej, członkini Grupy Roboczej ONZ ds. Biznesu i Praw Człowieka, sędzi Sądu Najwyższego, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Na zaproszenie studentów wystąpiła Rasm Almashan, pół - Polka, pół - Jemenka, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Rasm opowiedziała o sobie, swojej historii i muzyce, którą tworzy oraz zaprezentowała premierowo wideoklip do utworu INSANIYA („Człowieczeństwo”) - singla zapowiadającego jej drugą płytę. 

Podróż dookoła świata

W sobotę, 3 czerwca, studenci zaprosili do prawdziwie wielokulturowego miasteczka namiotowego. Osoby, które licznie odwiedziły kampus Banacha, miały szansę na wspaniałą podróż po świecie - bez konieczności kupowania biletów lotniczych. I możliwość poznania kultury, obyczajów oraz kuchni aż 18 różnych krajów: Egiptu, Haiti, Malezji, Indii, Pakistanu, Jemenu, Korei Południowej, Libanu, Palestyny, Syrii, Turcji, Tajwanu, Grecji, Iranu, Ukrainy, Izraela, Peru, a także Polski.

Na każdym z przygotowanych przez studentów stoisk można było spróbować tradycyjnych potraw lub słodyczy, a także obejrzeć biżuterię, chusty i tradycyjne ubiory oraz charakterystyczne przedmioty i pamiątki.
 
Odbyły się warsztaty kulinarne, w trakcie których uczestnicy przygotowywali tradycyjne potrawy. Poprowadzili je studenci oraz szefowie kuchni z warszawskich restauracji. Co można było przyrządzić? Między innymi tajwańskie mochi czyli ciasteczka z ryżu, malezyjskie sate czyli grillowane szaszłyki z kurczaka oraz pakistańskie papri chaat, małe smażone krążki z ciasta zwanego papri z warzywami. Nie mogło też zabraknąć jednego z najpopularniejszych dań kuchni polskiej – pierogów.
 
Studenci przygotowali również zajęcia artystyczne, w tym malowanie masek zgodnie z południowokoreańską tradycją oraz ebru - wywodzące się z Turcji - malowanie na wodzie. A także warsztaty językowe prezentujące tajniki koreańskiej oraz arabskiej sztuki kaligrafii. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli spróbować dziecięcych gier z różnych części świata. Grano w: „Batu Seremban” z Malezji, „7 Kamieni” z Pakistanu, „Takji” z Korei Południowej oraz „Carom” z Indii. Nie zabrakło muzyki, a studenci w towarzystwie prof. Zbigniewa Gacionga oraz dr. hab. Jacka Sieńko zatańczyli taniec indyjski Nattu Nattu.
 
– Sobotni piknik i piątkowa ceremonia to był wspólny wysiłek studentów, ich ambasad, organizacji pozarządowych i sponsorów, a także władz i pracowników WUM – przyznała Pratheeba Kumaravel.

– Cieszymy się, że wspólnie udało się nam zorganizować wydarzenie, które celebruje różnorodność, wspiera międzykulturowe zrozumienie oraz tworzy wspomnienia na całe życie – dodała Kamila Rutkowska z IFMSA-Poland Oddział Warszawa. 

Kto odwiedził Festiwal Różnorodności 

Goście VIP: Mervat Mojali, Ambasador Republiki Jemenu, Mahmud Halifa, Ambasador Państwa Palestyny wraz z małżonką, Alaa Jadallah, II Sekretarz Ambasady Państwa Palestyny, Dr. Khalid Hussain Memon, Ambasador Pakistanu, Syed Muhammad Firdaus, szef kancelarii Ambasady Malezji, Çağdaş Bilgin, Pierwszy Radca Ambasady, Zastępca Szefa Misji Ambasady Turcji; Majd Khirbik, Pierwszy Sekretarz Ambasady Syryjskiej Republiki Arabskiej; Herbert Ndahiro, II doradca Ambasady Republiki Rwandy, Gladys García Paredes, Minister Ambasady Peru; Marcin Witkowski; asystent ds. administracji i finansów Ambasady Peru; Elena Lagutin, Attaché ds. dyplomacji publicznej w ambasadzie Izraela, Mateusz Pigoń, Dyrektor Departamentu Kultury Ambasady Izraela, Meifen Chen, dyrektor Działu Edukacji Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.

A także: 
prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Rafał Krenke, dziekan wydziału lekarskiego, dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. Studenckich English Division, prof. Aneta Nitsch-Osuch, prodziekan ds. programów i jakości kształcenia, dr hab. n. med. Ewa Czochrowska, prodziekan ds. współpracy z zagranicą i kierunków: lekarsko-dentystycznego w języku angielskim i logopedii ogólnej i klinicznej, prof. Elżbieta Karska, Członek Grupy Roboczej ONZ ds. Biznesu i Praw Człowieka, Sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Rewizji Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, kierownik Katedry Ochrony Praw Człowieka i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Urszula Demkow, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego

Współorganizatorem wydarzenia była IFMSA-Poland o. Warszawa. Patronat objął Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.