Wizyta gości z Komisji Europejskiej. Oceniali, jak wdrażamy HRS4R

W 2016 roku nasza uczelnia otrzymała wyróżnienie HR Excellence in Research. Taki prestiżowy tytuł zobowiązuje. Jest on nadawany przez Komisję Europejską tym instytucjom, które wdrażają The Human Resources Strategy for Researchers w skrócie HRS4R czyli Strategię na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery pracowników naukowych. Jak realizowana jest ta strategia na WUM, sprawdzali przedstawiciele instytucji europejskich.

Instytucje, które otrzymały tytuł HR Excellence in Research podlegają regularnej ocenie ekspertów wyznaczonych przez KE. Taka wizyta kontrolna odbyła się na WUM 19 września. Przedstawiciele instytucji unijnych oceniali działania naszej uczelni. Czekamy jeszcze na ich raport.

Warto przypomnieć, że wdrażanie Strategii zobowiązuje uczelnię do przestrzegania zasad i wytycznych zawartych w Europejskiej Karcie Naukowca (European Charter for Researchers) oraz Kodeksie Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych (Code of Conduct for the Recruitment of Researchers).
W praktyce oznacza to, że jednostki naukowe zobowiązują się do zapewnienia sprzyjających warunków pracy, rozwoju kariery, mobilności oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych. W ten sposób podnoszą konkurencyjność nie tylko własną ale i całej Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area - ERA). Podnosi to także atrakcyjność systemu nauki UE w skali globalnej.

Na spotkaniu z ekspertami KE byli: prof. Zbigniew Gaciong, rektor; prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych; prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju; prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii; dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego; prof. Urszula Demkow, pełnomocnik rektora ds. równego traktowania w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; dr hab. Anna Zaleska-Żmijewska, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych; prof. Michał Grąt, dyrektor Szkoły Doktorskiej; mec. Oskar Luty, ombudsman - rzecznik akademicki; dr Antonina Doroszewska, Studium Komunikacji Medycznej; dr Jakub Sokolnicki, kierownik Biura Karier; dr hab. Małgorzata Czystowska-Kuźmicz, Katedra i Zakład Biochemii; dr hab. Angelika Muchowicz, Zakład Immunologii Klinicznej; dr Sylwia Michorowska, Zakład Chemii Leków, Analizy Farmaceutycznej i Biomedycznej; dr Jarosław Biliński, Katedra i Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych; Iga Ciesielska, doktorantka w Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii; dr hab. Piotr Regulski, Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej; dr Maciej Janik, Klinika Hepatologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych; mgr Andrzej Patyra, przewodniczący Samorządu Doktorantów, a także przedstawicielki biura ds. personalnych.