Woda z basenu CSR WUM znów pomaga w ekosprzątaniu miasta

17 lipca w godzinach wieczornych pod Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym pojawiły się wielkie wozy Zakładu Oczyszczania Miasta. Przyjechały po cenny ładunek - wodę z basenu! Co roku bowiem wodę trzeba wymieniać. „Stara” zaś otrzymuje drugie życie. W tym roku została wykorzystana przez miasto do umycia ulic i torowisk tramwajowych na Woli, Mokotowie i w Wilanowie. To już trzecia akcja odbioru wody basenowej z pływalni CSR WUM i jej powtórnego użycia przez Zarząd Oczyszczania Miasta.

Jak informuje Zarząd Oczyszczenia Miasta (ZOM), woda z basenów jest pobierana w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.

– Cieszymy się, że w ten sposób możemy choć trochę zadbać o środowisko, zwłaszcza w sytuacji utrzymującej się suszy hydrologicznej – mówi Karolina Skinder, kierownik Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM. I dodaje: – A także działać na rzecz mieszkańców Warszawy. Czyszczenie ulic i torowisk to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa.

Wypompowywanie wody z basenu CSR WUM trwało kilka godzin: od 19:30 do 24:00. W tym roku ZOM odebrał od nas około 100 m3 wody. W 2021 roku było to 404 m3, w 2022 - 96 m3.

Warto podkreślić, że w budynku CSR WUM stosuje się więcej rozwiązań ekologicznych. Obiekt ma zbiornik na deszczówkę i wodę z płukania filtrów basenowych, która jest wykorzystywana do spłukiwania toalet. Są też urządzenia do odzysku ciepła, a także instalacja solarna i fotowoltaiczna.

W trosce o jakość i bezpieczeństwo

Do 15 sierpnia na pływalni jest przerwa technologiczna. Trwają intensywne prace porządkowe, aby basen spełniał wszystkie wymagania sanitarno-higieniczne.

Karolina Skinder: – Gruntownie sprzątane i dezynfekowane są: niecka basenowa, szatnie, natryski. Najbardziej czasochłonna jest oczywiście wymiana wody. I nie chodzi tu o samo napełnienie basenu, ale także o cały proces uzdatniania. Po tym procesie wykonane zostają badania wody, aby sprawdzić, czy jej parametry są właściwe. Staramy się utrzymywać najwyższą jakość w naszym obiekcie. Po 15 sierpnia wszystkich miłośników pływania zapraszamy ponownie do CSR WUM.

CSR WUM idealne na sportowe spędzanie czasu

Na terenie obiektu znajdują się również hala sportowa, na której można uprawiać gry zespołowe, m.in. siatkówkę, koszykówkę, czy tenis ziemny. Dostępne są również sale: taneczna oraz sportów walki. Pomimo prac na basenie można skorzystać z sauny suchej i parowej. Cała oferta dostępna jest na stronie Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM.

W październiku do CSR WUM wrócą zaś nasi studenci, którzy korzystają z obiektu w ramach zajęć z wychowania fizycznego i działalności w AZS WUM.