Na projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii HERO” przeznaczono 70 mln złotych. Otrzymają je badacze z największych ośrodków naukowych w Polsce, w tym również z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt zyskał uznanie międzynarodowej grupy ekspertów za ogromny potencjał naukowy i komercjalizacyjny. Bardzo wysoko oceniany jest również personel kluczowy projektu. Jego członkowie mają w swoim dorobku liczne osiągnięcia związane z działalnością naukową oraz jej komercjalizacją.
W skład zespołu weszli prof. Andrzej Dziembowski (lider projektu), prof. Marta Miączyńska oraz prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki UW, prof. Dominika Nowis z Laboratorium Medycyny Doświadczalnej WUM, prof. Jakub Gołąb z Zakładu Immunologii WUM oraz prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Badacze chcą stworzyć nowe technologie zwiększające stabilność i potencjał translacyjny kwasu rybonukleinowego (mRNA) wykorzystywanego w immunoterapii nowotworów. Naukowcy z naszej uczelni będą oceniać skuteczność zmodyfikowanych mRNA w przedklinicznych modelach chorób nowotworowych.
– Jest to dla nas strategiczny projekt, który umożliwi skoncentrowanie pracy naukowej Laboratorium Medycyny Doświadczalnej i Zakładu Immunologii naszej Uczelni na jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów medycyny – podkreśla prof. Gołąb.
Dofinansowanie trafi do naukowców w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB). Instytut ten stanowi nowatorską w skali kraju formułę prowadzenia badań, które mają wysoki potencjał zastosowań społeczno-gospodarczych. Środki na WIB pochodzą z Funduszu Polskiej Nauki.