WUM wspiera w pracy z fokami PARO

Ambasada Japonii przekazała Warszawskiemu Centrum Pomocy Rodzinie osiem fok PARO – robotów wykorzystywanych m.in. w leczeniu stresu pourazowego. Teraz będą pomagać w ośrodkach dla uchodźców z Ukrainy prowadzonych przez WCPR. Nasza uczelnia jako partner naukowy inicjatywy wesprze pracowników centrum wiedzą i doświadczeniem, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości terapeutyczne urządzeń. WUM bowiem - jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce - już od 2022 roku niesie ukraińskim uchodźcom pomoc psychologiczną przy użyciu robotów PARO.

Przekazanie fok Warszawskiemu Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się 7 lipca br. Z Ambasady Japonii obecni byli: Akira Tajima, konsul oraz Seiji Masuda, drugi sekretarz. Z WUM: prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju oraz dr hab. Dorota Włodarczyk, kierownik Studium Psychologii Zdrowia. W ceremonii wzięli także udział: Tatsuo Shibata z Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego (JETRO) i przedstawiciele współpracujących z WCPR organizacji międzynarodowych (IOM i UNHCR). Gości powitała Izabela Zabielska, zastępca dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dr Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM. 
 
Po części oficjalnej pracownicy WCPR wzięli udział w warsztacie z użytkowania robotów, który poprowadziła dr Łazarewicz. Specjaliści z WUM będą też doradzać centrum w bieżącej pracy z robotami PARO oraz prowadzić badania skuteczności wdrażanych interwencji.
 
Prof. Paweł Włodarski: – Każdy uniwersytet powinien pełnić trzy funkcje: kształcić, prowadzić badania naukowe oraz wpływać na otoczenie społeczne. Mam nadzieję, że poprzez zapewnienie fachowej wiedzy o tym, jak najefektywniej używać PARO, nasz uniwersytet wesprze tych, którzy z pomocy PARO będą korzystać.

WUM i foki PARO

Nasze doświadczenia z fokami sięgają końca maja 2022 r. Wówczas dwie foki trafiły pod opiekę Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej WUM i Studium Psychologii Zdrowia WUM. Podarowała je Ambasada Japonii w ramach pomocy dla Ukrainy. Powstała też strategia wykorzystania PARO do pracy z uchodźcami, którą opracował zespół koordynowany przez dr Magdalenę Łazarewicz, przy współpracy z prof. Takanorim Shibatą, twórcą PARO. Foki pomagały już m.in. w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz w centrach terapii i integracji dla osób z Ukrainy.
 
– Nasze dotychczasowe działania z PARO pokazują, że robot poprawia stan emocjonalny oraz redukuje lęk i napięcie, zarówno u dzieci jak i u dorosłych – mówi dr Magdalena Łazarewicz. – Foki pełnią również funkcje poprawiające interakcje, ułatwiające komunikację społeczną, budujące zaufania do otoczenia. Przyspieszają integrację i ułatwiają budowanie relacji – dodaje dr Łazarewicz.
 
Więcej o działaniach WUM z fokami PARO:

Na WUM trafiły dwa roboty PARO. Będą wykorzystywane w pracy psychologicznej z uchodźcami z Ukrainy

Co może foka PARO. Spotkanie z japońskim naukowcem na WUM