O konferencji
Konferencja miała charakter międzynarodowy, ponieważ w jej ramach odbyła się IX Polsko-Ukraińska Konferencja Naukowa. W sympozjum wzięli udział m.in. prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, prof. Sergii Dubrov, wiceminister Zdrowia Ukrainy, Iryna Mykychak, doradca premiera Ukrainy oraz Jurij Kuchyn, rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. O. Bohomolca.
Organizatorem konferencji pt. „Wyzwanie dla ratownictwa medycznego w Polsce, Europie i na całym świecie” była Akademia Śląska. Poza WUM współorganizowała ją Klinika Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Narodowy Uniwersytet Medyczny im. O. Bohomolca.
Na konferencję złożyły się cztery sesje tematyczne i trzy warsztaty. Prelegenci z Polski przedstawiali aktualne wyniki badań związane z ratownictwem medycznym, zaś prelegenci z Ukrainy - mówili o działaniach medycznych w objętej wojną Ukrainie. To temat ważny dla WUM, ponieważ nasza uczelnia wraz z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym od samego początku wojny aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie, prowadząc przede wszystkim szkolenia z medycyny ratunkowej oraz medycyny pola walki dla lekarzy, felczerów i pielęgniarek z tego kraju. Do tej pory naszym specjalistom udało się przeszkolić prawie 1000 osób.
Wsparcie dla Ukrainy
Prof. Sergii Dubrov, wiceminister Zdrowia Ukrainy w czasie konferencji dziękował za wsparcie, jakie Ukraina otrzymała od przyjaciół oraz partnerów z zagranicy.
Rektor prof. Zbigniew Gaciong podkreślał z kolei: – W czasie mojej pierwszej wizyty w Ukrainie mówiłem do naszych przyjaciół: Nie dziękujcie, bo to jest nasza wspólna praca. Musimy działać razem. Mam nadzieję, że ten tragiczny czas skończy się szybko. Ale również deklaruję, że jako uniwersytet będziemy kontynuować naszą współpracę z ukraińskimi przyjaciółmi. A ta konferencja pokaże, jakie wspólne inicjatywy będziemy mogli rozwijać.
O sytuacji w Ukrainie mówił także prof. Robert Gałązkowski: – Tego nie da się opisać bez emocji. Ukraina nie dość, że walczy dziś o swoją niepodległość, tożsamość, państwowość, to też broni Europy – zaznaczył profesor Gałązkowski i wskazywał, że rolą Polski oraz polskich lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek jest zaangażowanie w pomoc.
Wystąpienia prelegentów z WUM
Dr hab. Patryk Rzońca z Zakładu Anatomii Człowieka mówił o wpływie pandemii Covid-19 na misje lotniczych zespołów ratownictwa medycznego; dr hab. Ewa Rzońca z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej o ciężarnej we współczesnym ratownictwie medycznym, dr Marcin Podgórski z Zakład Ratownictwa Medycznego o ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych i roli medycyny przedszpitalnej w zapobieganiu wtórnym urazom mózgu, zaś Jakub Zachaj z tego samego zakładu o postępowaniu z poszkodowanym na polu walki, przedstawił też wnioski płynące z ukraińskiego teatru działań wojennych. Prof. Gałązkowski wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Organizacja ewakuacji poszkodowanych z pola walki drogą powietrzną”.