The 18th Warsaw International Medical Congress odbył się w dniach 21-23 kwietnia w Centrum Dydaktycznym WUM. W programie znalazło się ponad 30 sesji tematycznych, wykłady eksperckie, sesja plenarna oraz 30 warsztatów specjalistycznych. Całość zorganizowało Studenckie Towarzystwo Naukowe WUM przy wsparciu naszej uczelni, w szczególności prorektora ds. nauki i transferu technologii – prof. Piotra Pruszczyka. Patronat nad wydarzeniem objął rektor prof. Zbigniew Gaciong.
Ceremonia otwarcia
Poprowadzili ją: Anna Krawczyk, przewodnicząca STN WUM, przewodnicząca komitetu organizacyjnego WIMC oraz Mikołaj Marszałek, prezydent WIMC. Przed publicznością zaśpiewał zespół Music Based Medicine, tworzony w całości przez utalentowanych muzycznie studentów naszej uczelni. Władze WUM na otwarciu reprezentował prorektor prof. Piotr Pruszczyk, który mówił do zebranych:
– Jestem dumny, że studenci z STN WUM z sukcesem zorganizowali taki kongres. WIMC stwarza wspaniałe możliwości do dyskusji o przyszłości nauk biomedycznych. Świat wciąż się zmienia, również jeśli chodzi o naukę. To wyzwanie dla was – młodych ludzi, otwartych na nowe pomysły i idee. Wybraliście ścieżkę naukową. Nie jest ona łatwa, ale z pewnością może być satysfakcjonująca.
Tradycją WIMC jest wykład inaugurujący, który ma zainspirować młodych naukowców do dalszego rozwoju, przekraczania granic, poszukiwania nowych rozwiązań. W tym roku do prelekcji został zaproszony dr hab. Michał Wszoła, chirurgii transplantolog, pomysłodawca bionicznej trzustki. Opowiedział o wytworzeniu w 2019 r., wraz z zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i Konsorcjum Bionic - w technologii biodruku 3D pierwszego na świecie w pełni unaczynionego prototypu bionicznej trzustki.
– Każde odkrycie zaczyna się od nauki. Jak już rozwiążesz kwestie naukowe, musisz pamiętać o regulacjach. To druga część odkrycia. Jeśli o tym nie pomyślisz, to trafisz w ślepą uliczkę. I nawet najpiękniejsze odkrycie nie zostanie wykorzystane do badań klinicznych, dopuszczenia do obrotu i do dalszego rozwoju – podkreślał dr hab. Wszoła.
Mówiąc o swoim odkryciu, prezentował statystyki: 41 trzustek przeszczepionych w Polsce (przed pandemią koronawirusa) i ponad 20 tys. pacjentów cierpiących na powikłania cukrzycowe, którzy w Polsce obecnie potrzebują przeszczepienia tego narządu.
– Wiele lat temu wraz z kolegami doszliśmy do wniosku, że transplantologia w swojej obecnej formie nigdy nie rozwiąże problemu kurczącej się ilości organów do przeszczepiania. Musimy być tego świadomi i dlatego, jako chirurg transplantolog wiem, że transplantologia powinna iść w nowym kierunku.
Prezentacje młodych naukowców
W piątek już od godzin porannych uczestnicy prezentowali wyniki swoich badań w sesjach tematycznych. W sumie było ich aż 30. W każdej z nich nagradzano najlepsze prezentacje. Prace młodych naukowców oceniało jury złożone z wybitnych ekspertów w następujących kategoriach: sposób prezentacji, wartości merytoryczne, atrakcyjność tematu, samodzielność pracy. Zwycięzcy zostali ogłoszeni w trakcie ceremonii zamknięcia kongresu. Nagrody wręczał rektor prof. Zbigniew Gaciong.
– Najważniejszy w kongresie jest aktywny udział młodych naukowców – podsumowywał rektor. – To dla nas największa przyjemność i nagroda – możliwość zobaczenia i wysłuchania naszych następców. Gratuluję wszystkim! Nie każdy może być nagrodzony, ale wszyscy zyskaliście – nauczyliście się, jak prezentować wyniki swoich badań, jak radzić sobie ze stresem. I jeśli nie zostaniecie wywołani na podium, nie myślcie o sobie w kategorii porażki.
Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie WIMC
Wykłady eksperckie i warsztaty
W tym roku w gronie ekspertów, prócz dr hab. Michała Wszoły znaleźli się: prof. Milan Stanojevic, specjalista neonatologii i pediatrii oraz prof. Sérgio N. Simões, specjalista bioinformatyki i informatyki. Prof. Milan Stanojevic wystąpił w trakcie sesji plenarnej z wykładem "Ethical issues in neonatology: where are we heading?", który dostępny jest na youtubie pod linkiem
Perspektywą bioinformatyka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem praktycznym w zakresie stosowania konkretnych narzędzi analitycznych oraz AI w naukach biomedycznych podzielił się Sérgio N. Simões.
Uczestnicy WIMC mogli również skorzystać z wielu warsztatów specjalistycznych. Wśród nich znalazły się różnorodne zagadnienia, jak np. szycie chirurgiczne, laparoskopia, badanie noworodków i ich resuscytacji, żywienia klinicznego, przeprowadzania echokardiografii. Warsztaty zorganizowały studenckie koła naukowe działające na WUM.
Zaproszenie na kolejną edycję
Kończąc konferencję i żegnając uczestników wydarzenia Anna Krawczyk zaprosiła wszystkich na kolejny Warsaw International Medical Congress. 19 edycja odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia 2024 r. w Centrum Dydaktycznym WUM.