Za nami finał EuroSkills Gdańsk 2023

Zakończyły się prestiżowe, największe w Europie zawody związane z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. W kategorii "Opieka zdrowotna" startowała nasza studentka Magdalena Szymańska - laureatka WorldSkills Poland w tej samej kategorii.

To była ogromna impreza, w której wzięło udział 578 uczestników z 32 państw. Oceniało ich 500 ekspertów. Zawodnicy startowali w 42 kategoriach. Jedną z nich była "Opieka zdrowotna", w której wystąpiła Magdalena Szymańska - studentka pielęgniarstwa na WNoZ WUM. EuroSkills 2023 odbywało się w Gdańsku od 5 do 9 września.

Pierwszego dnia zaplanowano wyłącznie uroczystą ceremonię otwarcia. Potem przez cztery dni trwały zmagania konkursowe. Każdego dnia, każdy z zawodników konkurencji "Opieka zdrowotna" odbywał trzy symulacje z "pacjentem" (aktorem).  Dodatkowo należało zaplanować opiekę na następny dzień.

Co się działo w trakcie konkursu

-Pierwszego dnia konkursu miałam trzy symulacje, które odbywały się w warunkach szpitalnych. To byli "pacjenci" z apopleksją, paraplegią oraz po złamaniu kończyny dolnej - relacjonuje Magdalena Szymańska. Drugiego dnia konkursu nasza studentka odbyła trzy symulacje w warunkach domu opieki. Był "pacjent" z demencją, "pacjent" z chorobą Parkinsona i "chory" cierpiący na niewydolność serca. -Ostatniego dnia przypadły mi trzy symulacje w warunkach domowych: niewydolność nerek, pacjent z wyłonioną stomią, nagły wypadek w domu - opowiada nasza studentka i dodaje, że  atmosfera na konkursie była świetna, pełna pozytywnej energii.

Ogłoszenie wyników

Wyniki EuroSkills Gdańsk 2023 ogłoszono podczas uroczystości zamknięcia zawodów. W kategorii "Opieka zdrowotna" pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Finlandii, drugie - Niemiec a trzecie zawodniczki z Węgier i Norwegii. Magdalena Szymańska zdobyła 671 punktów i zajęła 7 miejsce.
Naszą reprezentantkę przygotowywała dr hab. Lena Serafin z Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego WNoZ WUM. Na zawodach obecny był prof. Paweł Włodarski, prorektor WUM ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju.