Targi odbyły się 19 października w Centrum Dydaktycznym WUM. Zgromadziły zarówno studentów świeżo przyjętych na uczelnię, jak i tych ze starszych roczników, którzy dopiero w toku nauki znaleźli interesującą ich dziedzinę i chcieliby dowiedzieć się więcej. Organizatorem targów jest Studenckie Towarzystwo Naukowe WUM. STN WUM sprawuje pieczę nad wszystkimi kołami studenckimi naszej uczelni. – Wiemy, że istnieje wśród studentów potrzeba zaangażowania się w coś więcej niż tylko obowiązkowe zajęcia – mówi Magdalena Justyniarska, prezes stowarzyszenia. I dodaje: – Mamy nadzieję, że naszymi targami ułatwimy studentom wybór najlepszego dla nich koła.
Bogata oferta kół naukowych na WUM
A na WUM jest gdzie poszerzać naukowe horyzonty, bo działa u nas aż 270 kół naukowych. Od zeszłorocznych targów jest ich o 70 więcej! To morze możliwości do zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Magdalena Justyniarska: – Jesteśmy pod wrażeniem aktywności naukowej naszych studentów i tego, że chcą się rozwijać naukowo. Wiemy też, że prężnie działające koła WUM są ważnym czynnikiem w wyborze naszej uczelni.
Koła naukowe działają na wszystkich wydziałach naszej uczelni. Ich bazę można znaleźć na stronie STN WUM.
Co działo się w czasie targów?
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 60 kół naukowych, reprezentujących różne dziedziny medycyny, farmacji i nauk o zdrowiu, m.in. neurochirurgię, ortopedię, fizjologię, zdrowie publiczne, biologię medyczną, położnictwo. Nie tylko prezentowały swoją działalność, ale również to, jak funkcjonują „od kuchni”.
– Nasze koło od lat uczestniczy w targach – mówi Maria Lipowska, członkini SKN Medycyny Stylu Życia WUM. – Opowiadamy o projektach realizowanych w celu promocji zdrowia z naciskiem na zdrowy styl życia pełen równowagi pomiędzy zdrową dietą, aktywnością fizyczną, snem i relacjami międzyludzkimi. W tym roku można było poczęstować się u nas wegańskimi oraz wegetariańskimi przekąskami.
Maria dodaje, że udział w targach to dla jej koła niesamowita okazja, żeby zostać zauważonym przez studentów. – Mamy nadzieję, że z wieloma uczestnikami targów spotkamy się na pierwszym spotkaniu Koła w tym roku akademickim.
Możliwość prezentacji własnych osiągnięć to coś, na co zwraca również uwagę dr Marzena Jaciubek, opiekun SKN "Zacznij od Podstaw", które także już od wielu lat jest obecne na wydarzeniu. Jego członkowie poszerzają wiedzę teoretyczną z zakresu pielęgniarstwa ogólnego, ale także kardiologicznego, ratunkowego, anestezjologicznego i intensywnej opieki. Prowadzą też ogólnospołeczne akcje profilaktyczne i edukacyjne. Na targi SKN przygotowało m.in. trenażer do wkłuć. – Uczestnicy wydarzenia mogli u nas założyć krótką kaniulę dożylną zwaną potocznie wenflonem czy też zmierzyć się z pobraniem krwi – mówi dr Marzena Jaciubek. – Udział w Targach to zawsze dla nas świetna inicjatywa, aby pokazać, że jesteśmy i działamy, ale także, że pielęgniarstwo to fundament ochrony zdrowia!
Koła Naukowe biorące udział w tegorocznych targach
W trakcie targów swoją ofertę zaprezentowały: SKN Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, SKN Endokrynologii i Diabetologii PIM MSWiA, Studenckie Koło Naukowe Audiologiczno-Foniatryczne, Koło Anatomiczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SKN Kidney, SKN ProNeo przy Klinice Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM, SKN FARKAKON, SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM, SKN Otorynolaryngologii przy Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM, SKN Medycyny Sądowej, SKN Żywienia Klinicznego, SKN przy Klinice Neurochirurgii PIM MSWiA, SKN Medycyny Stylu Życia, SKN przy Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa "Zacznij od podstaw", SKN Neurologii NEKON, SKN Dermatologiczne WUM, SKN Chirurgii i Transplantologii Dziecięcej "Kasai", SKN Fizjo przy Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej, SKN Ortopedii Otwock, SKN Ortopedii i Medycyny Sportowej Międzylesie, SKN Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, SKN Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej, SKN Neurochirurgii, Neuropatologii i Chirurgi Podstawy Czaszki, SKN ZATOR przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej WUM, SKN Biologii Komórki Nowotworowej, Studenckie Koło Naukowe "Zespół QRS", SKN Sferocyt, SKN Diabetologia, SKN Pneumonologii i Alergologii Dziecięcej, SKN Torakochirurgii, SKN Aura, SKN przy I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii, SKN TIVA, SKN Neurologii Dziecięcej, SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia, SKN Otorynolaryngologii Szpitala Czerniakowskiego, SKN Ginekologii i Położnictwa Żelazna, SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM, SKN Gerontokardiologii, SKN Free Radicals, SKN Narodowego Instytutu Kardiologii, Pressor - SKN Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM, SKN Alveolus, SKN Żywienie i Medycyna, Seksuologiczne Koło Naukowe SKN przy Katedrze i Klinice Neurologii UCK WUM, SKN Psychiatrii, SKN Immunoonkologii przy Pracowni Immunologii IMDiK PAN, SKN przy Katedrze Protetyki Stomatologicznej WUM, SKN Lymphoma, SKN Chirurgii Robotycznej w Ginekologii „ROBOTICS”, SKN Terapii Płodu i Perinatologii, SKN Herba, SKN Lens - Okulistyczne Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Okulistyki WUM, SKN przy Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych WUM, SKN "Endocrinus", SKN Zarządzania w Ochronie Zdrowia, SKN "Wolski" przy Oddziale chirurgii ogólnej i Oddziale chirurgii naczyniowej szpitala Wolskiego, SKN Kardiologii Dziecięcej WUM, SKN Fizjoterapii, SKN przy Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii, Dializoterapii WIM, SKN Chirurgii, SKN Onkosfera, SKN Chirurgia Czerniakowski