Zakończyła się konferencja naukowo-szkoleniowa z zakresu chirurgii laparoskopowej

To już dziewiąta edycja wydarzenia. Odbyła się w dniach 11-12 maja br. w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii. Konferencja uznawana jest za jeden z najbardziej intensywnych kursów szycia laparoskopowego w naszym kraju. Podobnie jak w poprzednich edycjach część praktyczną poprowadził prof. Thomas Carus, uznany autorytet w dziedzinie chirurgii małoinwazyjnej. 

Organizatorzy i prowadzący

Prof. Thomas Carus jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej, Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej szpitala w Bassum w Niemczech. Niemiecka edycja kursu jest organizowana przez prof. Carusa od wielu lat m.in. w Monchengladbach, Bremie, Hanowerze, Hamburgu, Berlinie, a także w innych ośrodkach zagranicznych zajmujących się zaawansowanymi technikami laparoskopowymi.
Organizatorem konferencji na WUM od lat jest Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM, kierowana przez prof. Macieja Słodkowskiego przy wsparciu Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM. Kierownikiem naukowym i organizacyjnym wydarzenia jest dr Tomasz Guzel. 

Program

Program obejmował m.in. wiązanie węzłów w laparoskopii oraz wykonanie zespoleń pokarmowych, zarówno w technice staplerowej - za pomocą „zszywaczy", jak i z szyciem ręcznym. Lekarze ćwiczyli na specjalnie przygotowanych tkankach zwierzęcych przy użyciu trenażerów laparoskopowych i staplerów.  
 
– Konferencja spotkała się z ciepłym przyjęciem przez uczestników – mówi dr Tomasz Guzel. I dodaje: – Mamy nadzieję, że jako wydarzenie cykliczne przyczynia się do rozwoju zawodowego chirurgów w zakresie technik chirurgii małoinwazyjnej.