Zakończyła się konferencja „Społecznie odpowiedzialni - przykłady dobrych praktyk”

27 października w murach WUM spotkali się przedstawiciele kilkunastu polskich uczelni, aby podzielić się doświadczeniami na temat działań podejmowanych przez uczelnie w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Funduszy i Polityki Regionalnej i Rektor WUM.

Ogólnopolska konferencja naukowo-dydaktyczna „Społecznie odpowiedzialni - przykłady dobrych praktyk” została zorganizowana przez Pełnomocnik Rektora i Komisja ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni WUM oraz Zakład Podstaw Pielęgniarstwa WUM.

O znaczeniu społecznej odpowiedzialność uczelni 

– Ponieważ odpowiedzialność społeczna to trzecia misja każdej uczelni, to mam nadzieję, że ta konferencja stanie się wydarzeniem cyklicznym – mówił prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM w trakcie otwarcia konferencji. I podkreślał: – Dla WUM odpowiedzialność społeczna jest szczególnie ważna, ponieważ wpisuje się w zawody, do których przygotowujemy naszych studentów, i które uprawiają nasi wykładowcy.
 
Dr hab. Edyta Krzych-Fałta, pełnomocnik Rektora ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni: – Cieszymy się, że udało się nam zorganizować na WUM pierwszą konferencję dotyczącą dobrych praktyk w środowisku akademickim. Kierunek naszych działań wyznaczają cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym przede wszystkim zapewnienie wszystkim ludziom zdrowego życia i dobrobytu oraz wysokiej jakość edukacji dla wszystkich, uczenia się przez całe życie. Chcemy, aby społeczna odpowiedzialność była mocnym filarem naszego uniwersytetu.

Dobre praktyki społecznej odpowiedzialności uczelni

Kilka dni temu na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowano Katalog praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w Polsce. Dokument zawiera 146 praktyki stosowane 53 krajowe uczelnie publiczne i niepubliczne. O szczegółach zawartych w katalogu mówiła w trakcie konferencji dr Jacqueline Kacprzak z ministerstwa.

W katalogu dobre praktyki przypisane są do trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: obszaru środowiska naturalnego (environmental, E), obszaru społecznego (social, S) oraz obszaru ładu organizacyjnego (governance, G). Najwięcej zostało zgłoszonych w kategorii S, najmniej - 15, w kategorii G. Co ciekawe, dwie z nich pochodzą z uczelni medycznych: WUM oraz Uniwersytetu Medycznego w Białystoku. Dobra praktyka WUM dotyczy równości płac, równouprawnienia, przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Jak podkreślała dr Jacqueline Kacprzak uczelnie, w tym medyczne, kształtując przyszłych liderów biznesu, pełnią znaczącą rolę w uwrażliwianiu ich na kwestie społecznej odpowiedzialności i zróżnicowanego rozwoju. W opinii dr Kacprzak uczelnie medyczne mogą też wspierać przedsiębiorstwa z zakresu sektora ochrony zdrowia w zachowywaniu standardów odpowiedzianego biznesu, w tym w poszanowaniu praw pracowniczych czy transparentności funkcjonowania.

Społeczna Odpowiedzialność Nauki

Dlaczego jest ważna i powinna być uwzględniana w każdym procesie badawczym? Prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu, podkreślał, że nauka odgrywa obecnie coraz wyraźniejszą rolę w świecie polityki i zarządzania różnymi obszarami, odnosił się też do terminu Evidence Based Policy - polityki opartej na dowodach/ faktach naukowych.
 
Jak tłumaczył prelegent, celem społecznej odpowiedzialność nauki jest zapewnienie, że postęp naukowy i technologiczny przyniesie korzyść społeczeństwu. A także budowanie zaufania społeczeństwa do nauki i zachęcenie naukowców do badania na rzecz dobra wspólnego.
 
Uprawianie nauki powinno brać pod uwagę wiele aspektów społecznej odpowiedzialności m.in. odpowiedzialność za konsekwencje, zrównoważony rozwój, rozwiązywanie problemów oraz edukację społeczeństwa. To zdaniem prof. Samolińskiego kryterium najważniejsze: – Jeżeli społeczeństwo będzie rozumiało, co nauka proponuje i jaka jest wiarygodna, będzie rósł jej autorytet. Będzie też niosła zaufanie do polityki opartej na badaniach naukowych, a partnerstwo między lekarzem a pacjentem będzie znacznie wyższe – podkreślał profesor.

Profil społecznie odpowiedzialny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 

Profil zaprezentowała dr hab. Edyta Krzych-Fałta, podkreślając na wstępie, że WUM w swojej ponad dwustuletniej tradycji nauczania medycyny zawsze dążył do osiągnięcia najwyższej jakości. Zarówno w obszarze kształcenia, prowadzenia badań naukowych, a także zapewnienia pełnego profilu specjalistycznych usług medycznych.
 
W centrum naszych działań jest człowiek, w każdym wieku, w zdrowiu i w chorobie. Obecnie uczelnia podejmuje świadome i aktywne działania na rzecz społecznej odpowiedzialności uczelni, zaś od 2019 r. WUM jest sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni – mówiła dr hab. Edyta Krzych-Fałta.

 

Pozostali prelegenci

Do grona prelegentów zaproszeni zostali pełnomocnicy ds. społecznej odpowiedzialności uczelni i członkowie komisji realizujących postulaty SOU. W trakcie konferencji wystąpili: Piotr Glen ze Szkoły Głównej Handlowej; dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; dr Barbara Dembowska prof. ANSB, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach; prof. Jerzy Stojko, Śląski Uniwersytet Medyczny, dr Anna Skuzińska, prof. Uczelni, Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

Sesja Liderzy Społecznej Odpowiedzialności w Ochronie Zdrowia 

W trakcie konferencji odbyła się również sesja, w której nauczyciele akademiccy i studenci z naszej uczelni, ale nie tylko, opowiadali o wdrażanych przez siebie dobrych praktykach oraz działaniach podejmowanych przez studentów. Wystąpili dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego; dr Zofia Sienkiewicz z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych; dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny z Zakładu Anatomii Człowieka; dr hab. Anna Badowska-Kozakiewicz z Zakładu Propedeutyki Onkologicznej; dr Beata Sińska z Zakładu Żywienia Człowieka; prof. Przemysław Dorożyński z Katedry i Zakładu Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej, dr Marzena Jaciubek z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa, dr hab. Grażyna Bączek z Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej oraz studenci: Gabriel Pesta z SKN StatMed, Emilia Ciastoń, Marzena Jaciubek, Izabella Chwesiuk, Aleksandra Chlebowska, Maria Chojnacka z SKN Zacznij od Podstaw oraz Oksana Stępień i Grażyna Bączek z SKN Położnych. A także dr Paweł Sowa i Maria Szlachta z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Jakub Dudek i Katarzyna Syroka z Uniwersytetu Warszawskiego.   

Najlepsze wystąpienia z sesji Liderów zostały nagrodzone nagrodą JM Rektora WUM Vindex Societatis Responsabilitatis Universitatis. Nagrody trafiły do:

  • Emilii Ciastoń, Marzeny Jaciubek, Izabeli Chwesiuk, Aleksandry Chlebowskiej i Marii Chojnackiej ze Studenckiego Koła Naukowego Zacznij od Podstaw Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w grupie studentów oraz
  • Pawła Sowy i Marii Szlachty z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w grupie nauczycieli akademickich