Praca pt. Postbiotics-A Step Beyond Pre- and Probiotic była cytowana 156 razy (liczba cytowań pracy z bazy Web of Science). Została opublikowana w 2020 roku w czasopiśmie Nutrients (punktacja MNiSzW: 140; Impact Factor: 5,719 ). Współautorami artykułu są absolwenci WUM: Jakub Żółkiewicz i Aleksandra Marzec oraz dr Marek Ruszczyński, adiunkt w Klinice Pediatrii UCK WUM.
Praca wyróżniona „Złotą Kukułką” przedstawia dogłębną analizą wpływu postbiotyków na układ odpornościowy dzieci oraz podkreśla ich potencjalne korzyści w profilaktyce i terapii alergii.
– Postbiotyki, będące produktami metabolizmu bakterii probiotycznych, stanowią obiecującą alternatywę w leczeniu różnych schorzeń o etiologii zapalnej – tłumaczy dr hab. Wojciech Feleszko. I dodaje: – Popularność artykułu w środowisku naukowym, potwierdzona licznymi cytowaniami, świadczy o aktualności i znaczeniu tego tematu.
Zespół badawczy opisał sposób, w jaki postbiotyki mogą modulować odpowiedź immunologiczną. W artykule omówiono również różne mechanizmy działania tych substancji, w tym ich wpływ na mikroflorę jelitową i modulację reakcji zapalnych. Ponadto praca podkreśla rosnące zainteresowanie postbiotykami jako nowymi lekami - część z nich z powodzeniem stosuje się w praktyce i charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa przy umiarkowanej skuteczności terapeutycznej.
Nagroda „Złota Kukułka” jest przyznawana w drodze konkursu. Do nagrody mogą być zgłaszane prace afiliujące uczelnię, które w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku były cytowane co najmniej 50 razy (z wyłączeniem autocytowań). Prototyp statuetki został wykonany przez artystę rzeźbiarza Jarosława Madeja. Ze względu na rodzaj użytego brązu statuetka ma złocisty wygląd, co odzwierciedla nazwa.