Aktualności - 2024

Grafika ze zdjęciem z młodą kobietą, obok niej granatowy prostokąt z białym tytułem oraz pomarańczowy prostokąt z hasłem
Mimo obowiązku szczepień ochronnych dzieci, systematycznie rośnie liczba rodziców, którzy się od niego uchylają. W ciągu ostatnich 20 lat liczba wzrosła ponad 28 razy, osiągając w 2023 r. wartość 87 344. Należy podkreślić, że odchodzenie od obowiązku szczepień ochronnych jest zjawiskiem globalnym, a jego wzrost może doprowadzić do utraty bezpieczeństwa zdrowotnego populacji – pisze dr n. o zdr. Paulina Mularczyk-Tomczewska z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM, członkini zespołu z naszej uczelni, który uczestniczył w realizacji projektu Med Fake.
Nowatorski zabieg w leczeniu opornej dławicy piersiowej w I Klinice Kardiologii WUM
W I Katedrze i Klinice Kardiologii zastosowano nowatorski samorozprężalny reduktor przepływu do zatoki wieńcowej A-Flux Reducer System. To było pierwsze w Polsce zastosowanie tego systemu, a jednocześnie pierwszy na świecie zabieg implantacji tego urządzenia u pacjentki z dławicą oporną w przebiegu choroby mikrokrążenia wieńcowego.
„We did it!” – absolwenci WNoZ odebrali dyplomy
To było wielkie święto na Wydziale Nauk o Zdrowiu i dwie uroczystości jednego dnia. Na pierwszej - dyplomy otrzymało 450 osób, które ukończyły studia II stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne oraz studia I i II stopnia na kierunkach dietetyka oraz zdrowie publiczne. Natomiast podczas drugiej ceremonii odbyło się czepkowanie i wręczenie dyplomów 329 absolwentom studiów I stopnia na kierunkach: pielęgniarstwo i położnictwo. 
Wystartował projekt profilaktyki chorób nerek u młodzieży!
Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetami Medycznymi w Lublinie i Białymstoku realizuje projekt MNiSW pt.: „Badania profilaktyczne dotyczące jak najwcześniejszego rozpoznania przewlekłej choroby nerek wśród młodzieży – badanie przesiewowe moczu w klasach 3 i 4 szkół ponadpodstawowych”.
Wizyta delegacji z Narodowego Uniwersytetu Medycznego z Iwano-Frankowska
W naszej uczelni gościły prof. Mariia Hryshchuk, prorektor ds. nauki, pracy pedagogicznej oraz współpracy z zagranicą oraz Dr Khrystyna Lesiv, dyrektor ds. współpracy z zagranicą z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. Wizyta odbyła się 8-12 lipca br.
WUM: Światowy sukces transplantologów z UCK WUM
W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, zespół pod kierunkiem prof. Michała Grąta, przeprowadził  pierwsze na świecie przeszczepienie wspomagające wątroby u chorej po urazie własnego narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dzięki wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych pozostałego fragmentu własnej wątroby chorej, przy czasowym wsparciu przeszczepionego fragmentu wątroby zmarłego dawcy, 50-letnia pacjentka uniknęła transplantacji całego narządu, wyszła ze szpitala z własną zdrową wątrobą, nie wymaga leczenia immunosupresyjnego i nie doszło u niej do rozwoju istotnych powikłań. Ten przełomowy zabieg był tematem konferencji prasowej zorganizowanej na WUM.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024: WUM w 10 najlepszych uczelni w Polsce!
Nasza uczelnia zajęła 10 miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich 2024, w którym ujęto 103 krajowe uczelnie publiczne i niepubliczne. Warto podkreślić, że WUM jest jedyną uczelnią medyczną sklasyfikowaną w pierwszej dziesiątce tego rankingu. WUM tym samym zajął pierwsze miejsce w zestawieniu uczelni medycznych 2024. To kolejne potwierdzenie rangi naszej uczelni na mapie edukacyjnej Polski.
Nowatorska terapia przeciwbólowa zastosowana po raz pierwszy w Polsce
11 i 19 czerwca br. w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM odbyły się zabiegi wszczepienia implantowalnych pomp infuzyjnych służących do leczenia bólu przewlekłego. Urządzenia zostały wszczepione dwóm pacjentom cierpiącym z powodu bólu w przebiegu choroby nowotworowej. 
“All you need is love”. Ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom English Division
75 młodych ludzi, ubranych w togi akademickie i z biretami na głowach, przybyło do Zamku Królewskiego, aby wspólnie świętować uzyskanie tytułu lekarza. Gospodarzami uroczystości były władze Wydziału Lekarskiego, które z nieukrywaną dumą żegnały swoich absolwentów. Padło dużo ciepłych słów i ważnych wskazówek na przyszłość, bo teraz przed absolwentami zupełnie nowa przygoda w medycznym świecie. I to na całym świecie, bowiem tegoroczni absolwenci English Division pochodzą z 30 krajów.