Fokus na WUM - 2021
Dominika Zajkowska, Katarzyna Camlet, Zofia Gajek, Grzegorz Łopiński, Natalia Niedziela, Nikola Siekierko – to studenci WUM oraz członkowie IFMSA-Poland Oddział Warszawa, którzy otrzymali prestiżowe nagrody im. Zbigniewa Ehrmanna. Wyróżnienie przyznawane jest przez IFMSA-Poland w trakcie dorocznego Zgromadzenia Delegatów. Otrzymują je osoby najbardziej sumienne i zaangażowane w działalność Stowarzyszenia.
Dr hab. Dariusz Koziorowski oraz dr n. med. Monika Figura z Kliniki Neurologii WNoZ WUM we współpracy ze specjalistami z Zespołu Oddziałów Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w ramach otrzymanego grantu sprawdzą wpływ transferu mikrobioty jelitowej (TMJ) na nasilenie objawów ruchowych i pozaruchowych choroby Parkinsona.
Profesor Kazimierz Niemczyk, kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM otrzymał drugi w tym roku tytuł doctora honoris causa, Honorowego Profesora Uniwersytetu Medycznego w Astanie (AMU).
Dr hab. Mariusz Tomaniak został doceniony za cykl publikacji: Nowe strategie farmakoterapii przeciwpłytkowej po zabiegach przezskórnych interwencji wieńcowych w populacji chorych o wysokim ryzyku powikłań niedokrwiennych i krwotocznych.
Prof. Tomasz Bednarczuk z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii opracował zalecenia dotyczące postępowania w zaburzeniach tarczycy wywołanych przez jodowe środki kontrastowe.
Polska Akademia Nauk przyznała Laury Medyczne im. Doktora Wacława Mayzla. Honorowe wyróżnienie V Wydziału Nauk Medycznych PAN dla studentów pracujących naukowo za wysoko ocenioną opublikowaną pracę, która została wykonana przed uzyskaniem dyplomu ukończenia uczelni, trafiło do Anny Heleny Mazurek oraz Piotra Krawczyka – reprezentantów Wydziału Farmaceutycznego oraz Wydziału Lekarskiego WUM.
Dzięki zastosowaniu specjalistycznego przedoperacyjnego protokołu Mayo Clinic można było wykonać przeszczepienie wątroby u pacjentki z rakiem dróg żółciowych. Wdrożeniem protokołu zajęli się nasi specjaliści z Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych oraz z Kliniki Onkologii. Natomiast sam zabieg transplantacji odbył się w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby. Pacjentka czuje się dobrze.
Prof. Piotr Pruszczyk koordynował opracowanie zasad postępowania z chorymi po epizodzie ostrej zatorowości płucnej. Rekomendacje te wyrażają oficjalne stanowisko Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ETK).
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne w trakcie ostatniego kongresu wręczyło trzy nagrody specjalne oraz trzy wyróżnienia młodym lekarzom zajmującym się pacjentami z zaburzeniami lipidowymi, a także prowadzącym pracę badawczą w dziedzinie lipidologii i miażdżycy. Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM znalazła się w gronie laureatów. Doceniono w szczególności jej prace skupiające się na poznaniu interakcji pomiędzy EVs a lipoproteinami osoczowymi oraz adipocytami, które mogłyby zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi o podłożu miażdżycowym.
Wyróżnienie to jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami oraz przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z chorobą. „Czerwone Kokardki” zostały wręczone podczas XXVIII Konferencji: Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie.