Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
w wieku 102 lat
Mieczysława Antoniego Buczkowskiego
Powstańca Warszawskiego (pseudonim Buk)
Absolwenta Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego
Pracownika Wydziału Zdrowia Szpitala Dzieciątka Jezus oraz sanitariusza Szpitala Ujazdowskiego
Mieczysław Antoni Buczkowski urodził się w 1923 roku w Białymstoku. W roku 1940 uzyskał świadectwo dojrzałości i rozpoczął naukę w Prywatnej Szkole
Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego Doc. Jana Zaorskiego,
która realizowała program tajnego nauczania medycyny. Po wojnie ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego.
W trakcie Powstania Warszawskiego włączył się do pracy personelu medycznego szpitala polowego nr 100 przy ul. Krasińskiego 31. Został ranny w głowę 24 sierpnia 1944 r. podczas ostrzału rakietowego szpitala przy Placu Wilsona.
Po wojnie pracował na Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Ubezpieczalni Społecznej w Zabrzu,
był ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego nr 1 w Gliwicach i wykładowcą Akademii Medycznej w Łodzi i Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę 1939-1945, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mieczysław Buczkowski był również darczyńcą Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jego odwaga, odpowiedzialność za chorych i potrzebujących oraz godna postawa są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń medyków.
Swoimi czynami oraz realizacją etosu lekarskiego nawet w najtrudniejszych chwilach, trwale zapisał się w naszej pamięci i na kartach historii naszej Alma Mater.
Rodzinie i Bliskim
przekazujemy słowa współczucia i wsparcia.
Rektor i społeczność
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego