Fokus na WUM - 2023

Nasz naukowiec z nagrodą za pracę na temat probiotyków
Dr Jan Łukasik z Kliniki Pediatrii UCK WUM otrzymał Nagrodę Bohdana i Zygmunta Janczewskich. Wyróżnienie jest przyznawane przez Fundację Kościuszkowską Polska za najlepszą publikację naukową w dziedzinie medycyny klinicznej, napisaną po angielsku i opublikowaną w renomowanym czasopiśmie medycznym. Nagrodzona publikacja dra Jana Łukasika dotyczy probiotyków i ukazała się w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism pediatrycznych na świecie - JAMA Pediatrics (Impact Factor 26.8).
Pierwsze w Polsce zastosowanie echokardiografii wewnątrzsercowej w zabiegu ablacji u dzieci
Specjaliści z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM jako pierwsi w Polsce zastosowali echokardiografię wewnątrzsercową (ICE) w zabiegach leczenia arytmii u dzieci. Od listopada 2023 r. metoda ta jest dostępna i wykorzystywana podczas zabiegów ablacji podłoża arytmii u pacjentów kliniki. Wprowadzenie jej do praktyki klinicznej było poprzedzone szkoleniami zespołu w kraju i zagranicą.
Starszy mężczyzna w garniturze przy mównicy.
Do niedawna, jeśli mieszkaniec centralnej Polski potrzebował leczenia przeszczepieniem płuc, musiał jechać do Szczecina lub Gdańska albo – do Zabrza. Obecnie tacy chorzy mogą być leczeni w Warszawie. Jednak, żeby na Mazowszu działał naprawdę silny ośrodek transplantacji płuc, potrzebna jest współpraca tego ośrodka z istniejącymi na terenie województwa klinikami i oddziałami chorób płuc. Właśnie o możliwości takiej współpracy rozmawiano na WUM.
Grafika, w tle lekarz w niebieskim kitlu, na tle białe i żółte litery z pytaniem Czego nauczyły cię studia medyczne? oraz zaproszenie do ankiety
Do końca stycznia 2024 r. absolwenci uczelni medycznych oraz stażyści z całej Polski mogą wypełnić ankietę przygotowaną przez zespół naszych absolwentów oraz studentów. Ankieta dotyczy procesu zdobywania umiejętności praktycznych i pozwoli zrozumieć, w jakiś sposób programy nauczania oraz metody dydaktyczne wpływają na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza. Badanie ma szczególne znaczenie w kontekście publicznej debaty dotyczącej reformy stażu podyplomowego oraz aktualnych wyzwań związanych z kształceniem na kierunku lekarskim, dlatego warto oddać w nim głos.
Podpisaliśmy Kartę Różnorodności
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej. Sygnatariusze karty to organizacje z sektora publicznego i prywatnego dążące do stworzenia włączającego (inkluzywnego) miejsca pracy oraz podejmujące działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Kartę, w imieniu prof. Zbigniewa Gacionga, rektora WUM, podpisała dr hab. Edyta Krzych-Fałta, pełnomocnik ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.
Cztery osoby siedzące na fotelach, trzech mężczyzn i jedna kobieta. Ubrani elegancko. Mężczyzna od lewej trzyma w dłoni mikrofon, rozmawiają.
Nasza uczelnia po raz dziesiąty współorganizowała Kongres Zdrowia Publicznego. To duże i ważne wydarzenie stanowiące płaszczyznę do dialogu między uznanymi specjalistami tej dziedziny w Polsce. I tak jak w poprzednich edycjach i w tym kongresie udział wzięli m.in. przedstawiciele instytucji państwowych, posłowie, konsultanci krajowi, kierownicy jednostek klinicznych i badawczych. Jakie kwestie zostały uznane za najbardziej istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego?
Na zdjęciu kilka osób, stoją przed tablicą powieszoną na ścianie. Dwóch mężczyzn stojących pod tablicą trzyma zielone sukno.
Prof. Adam Gruca był wybitnym ortopedą, uznanym specjalistą w kraju i na świecie. Tablica poświęcona jego pamięci znajduje się w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UCK WUM w szpitalu przy ul. Lindleya 4, którą prof. Gruca kierował od 1947 do 1964 roku. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM oraz prof. Jarosław Czubak, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Mężczyzna w średnim wieku ubrany w garnitur stoi za mównicą i przemawia.
W murach WUM spotkali się liderzy badań nad żylną chorobą zakrzepowo zatorową, aby wysłuchać doniesień o najnowszych osiągnięciach naukowych oraz współczesnych wyzwaniach w zakresie diagnostyki i leczenia ostrej zatorowości płucnej i jej następstw. Sympozjum odbyło się w ramach projektu "openCARDIO - bank otwartych danych naukowych nt. diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia”. Efektem projektu jest specjalistyczna platforma cyfrowa udostępniająca zasoby na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. O tym również była mowa w czasie konferencji.
Trzech mężczyzn ubranych w garnitury uśmiecha się do aparatu. Za nimi niebieski rollup z godłem WUM.
Rektor prof. Zbigniew Gaciong spotkał się z Romanem Shepeljakiem - radcą-ministrem Ambasady Ukrainy w RP, Mykolą Hranovskym - pierwszym sekretarzem Ambasady Ukrainy w RP oraz Orestem Chemerysem - rektorem Lwowskiego Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Daniela Halickiego. Rozmawiano o dalszej współpracy i udzielaniu pomocy Ukrainie.
Mężczyzna w średnim wieku przy mównicy. Za nim widać ekran, na którym wyświetlana jest prezentacja.
- W 2023 roku widać zwiększenie aktywności donacyjnej, do 27 listopada 2023 liczba przeszczepionych narządów była o 100 większa niż w roku ubiegłym. Mimo to, listy oczekujących na narządy z roku na rok się wydłużają - mówił prof. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM podczas konferencji podsumowującej kampanię edukacyjną pod hasłem „Daj życie”.