Fokus na WUM - 2025

Kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej WUM wyróżnienie otrzymał w kategorii Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne. Odebrał je z rąk wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego na gali, która odbyła się 29 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie.

W zaawansowanych przypadkach zespołu stopy cukrzycowej, dotychczas, leczeniem z wyboru były amputacje kończyny. Dziś mamy leczenie oszczędzające – jednak żeby je zastosować, potrzebna jest współpraca lekarzy wielu specjalizacji.

Organizatorem wydarzenia była Klinika Medycyny Paliatywnej WUM oraz Caritas Polska. Konferencja miała niezwykły charakter, bo wykłady na ważne tematy związane z leczeniem i opieką paliatywną połączono ze wspólnym kolędowaniem. Do udziału zaproszeni byli lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci, kapelani, kierownicy placówek medycznych i hospicjów, liderzy wolontariatu, studenci.

Wprowadzenie terapii komórkowych opartych na limfocytach T z chimerycznym receptorem antygenowym (CAR-T cells) okazało się przełomem w leczeniu nawrotowych i opornych nowotworów hematologicznych. Z uwagi na złożoność interakcji żywego leku, jakim są limfocyty CAR-T z organizmem pacjenta, patofizjologia działań niepożądanych oraz mechanizmy warunkujące dobrą odpowiedź na leczenie nie są w pełni poznane. W projekcie, realizowanym w ramach grantu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki, chcemy scharakteryzować molekularne podłoże obserwowanych zjawisk, ustalając, jakie profile białkowe i metabolomiczne są powiązane z danym fenotypem klinicznym pacjentów otrzymujących terapię CAR-T – mówi Jaromir Tomasik, student kierunku lekarskiego i doktorant w Katedrze i Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
Specjaliści z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM wykonali pionierski zabieg implantacji innowacyjnego rejestratora arytmii, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji. Pacjentem był 5 letni chłopiec po operacji Tetralogii Fallota, u którego występowały utraty przytomności o niewyjaśnionej przyczynie. Dotychczasowa diagnostyka nie pozwoliła na rozpoznanie przyczyny tych objawów, nowatorskie urządzenie ma w tym pomóc.

Na naszej uczelni realizowany jest projekt badawczy ANNA. To pierwsze w Polsce przedsięwzięcie naukowe skupiające się na roli mikrobioty pochwy w zdrowiu kobiety.