Fokus na WUM

Konsorcjum z udziałem WUM z grantem na projekt dotyczący nowej strategii terapii cukrzycy
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listę projektów, które otrzymają dofinansowanie w konkursie OPUS 26+LAP/Weave. Wśród nich jest projekt pt. "Przywrócenie integralności komórek beta poprzez ukierunkowane hamowanie SPOP i konserwację PDX-1" skupiający się na innowacyjnej strategii terapeutycznej w cukrzycy, w którym nasza uczelnia pełni rolę konsorcjanta. Współautorem projektu ze strony WUM jest prof. Maciej Dawidowski z Katedry i Zakładu Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej.
Pierwsze w Polsce zabiegi implantacji rejestratora arytmii nowej generacji
Zabieg wykonał zespół: dr hab. Łukasz Januszkiewicz i dr med. Marcin Michalak wraz z personelem asystującym: mgr Dorotą Świątek, mgr Oleksandrą Solohub, mgr Katarzyną Zawiłą i mgr Zuzanną Sawicką. Pacjentką była 71-letnia kobieta po udarze kryptogennym. Dotychczasowa diagnostyka nie pozwoliła na znalezienie przyczyny udaru, a innowacyjne urządzenie ma w tym pomóc.
Nasz naukowiec członkiem zespołu ekspertów powołanego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek powołał zespół ds. opracowania założeń do utworzenia bazy czasopism naukowych. Jednym z ekspertów tego zespołu jest prof. Daniel Młocicki, kierownik Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM.
Zapraszamy na nowy podcast Fakty o Zdrowiu
W Światowym Dniu Wcześniaka warto zwrócić uwagę na szczególne potrzeby dzieci urodzonych przedwcześnie. Potrzebują one intensywnej terapii, skomplikowanych zabiegów, ale również tego co bardzo proste i naturalne, czyli dostępu do mamy i mleka kobiecego - podkreśla nasz gość dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierowniczka Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją
Order za działalność medyczną na rzecz Ukrainy dla naszego profesora
Prof. Robert Gałązkowski, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ został odznaczony Orderem Świętego Panteleimona "za znaczący wkład w walkę narodu ukraińskiego o wolność i niepodległość”.
Czy zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży po pandemii powinno być tematem polskiej prezydencji w Radzie UE?
Brak skutecznego systemu wczesnej profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, niewystarczająca liczba psychiatrów wobec rosnącej liczby pacjentów, a także zbyt długi czas oczekiwania na specjalistyczną pomoc psychiatryczną w niektórych regionach kraju – to główne wnioski płynące z konferencji „Droga do Prezydencji: psychiatria dzieci i młodzieży”, która odbyła się 30 października br. na WUM. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych (IRSS) oraz Centrum Medyczne WUM.
Uczelnie przyszłości - WUM jedną z 12 uczelni w Polsce realizujących innowacyjny projekt edukacyjny
Zmieniający się rynek pracy wymaga od uczelni nowego podejścia do edukacji. Rozpoczęła się właśnie realizacja projektu „Uczelnie Przyszłości”, którego celem jest przygotowanie wyższych uczelni do sprostania nowym wyzwaniom. Projekt prowadzony jest na 12 polskich uczelniach, a Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedną z nich.
Zespół transplantacyjny z UCK WUM wyróżniony w konkursie Portrety Polskiej Medycyny 2024
Portrety Polskiej Medycyny to prestiżowy konkurs organizowany przez magazyn i portal Rynek Zdrowia. W gronie laureatów tegorocznej edycji znalazł się zespół z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, który został wyróżniony za dokonanie pierwszego na świecie przeszczepu wspomagającego wątroby, u chorej po urazie narządu doznanym w wypadku komunikacyjnym.
Specjaliści z WUM współtwórcami nowej specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych
Mowa o specjalizacji z laboratoryjnej parazytologii medycznej, która w październiku 2024 r. uzyskała pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej i akceptację Ministerstwa Zdrowia. Wśród ekspertów odpowiedzialnych za opracowanie programu podstawowego i uzupełniającego specjalizacji są dr hab. Rusłan Sałamatin z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM oraz dr n. biol. Agnieszka Pawełczyk z Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM.
Znamy najlepsze Studenckie Koła Naukowe WUM
Studenckie Towarzystwo Naukowe naszej uczelni ogłosiło wyniki Ranking Kół Naukowych WUM 2023/2024. W zestawieniu zostały ujęte 183 koła naukowe, które złożyły sprawozdanie ze swojej działalności. Kto znalazł się w czołówce rankingu?