Fokus na WUM

Wydarzenie nie odbywało się przez kilka lat ze względu na pandemię. W tym roku powróciło. Młodzi naukowcy - studenci i doktoranci Wydziału Farmaceutycznego - znowu mogą się spotkać i podzielić wynikami swojej pracy naukowej. A autorzy najlepszych wystąpień i prac otrzymują nagrody.

- Dzisiejsze spotkanie to nie tylko prezentacja wyników wspólnego projektu realizowanego przez WUM i Miasto Stołeczne Warszawa, ale przede wszystkim - pole do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń, różnych punktów widzenia, a także budowania aliansów na rzecz zdrowia publicznego w wymiarze lokalnym – powiedział, otwierając konferencję, prof. Mariusz Panczyk z Zakład Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WNoZ WUM.

23 marca w murach WUM odbyła się II Studencka Konferencja Naukowa „Sapere Aude - odważ się być mądrym. Studenci Studentom o ratownictwie medycznym”. To wyjątkowa i unikalna platforma do wymiany doświadczeń oraz poszerzania wiedzy o wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych, którą tworzą studenci z myślą o swoich koleżankach i kolegach. W tym roku na uczestników czekało aż 15 prelekcji oraz cztery warsztaty.

Czym zajmuje się genetyk, z jakich nowoczesnych metod diagnostycznych korzysta, jak ważne są badania genetyczne w ustalaniu przyczyn chorób rzadkich – o tym, ale nie tylko opowiedział licealistom dr hab. Krzysztof Szczałuba, lekarz specjalizujący się w genetyce klinicznej.

To Rafał Kiełkiewicz, który za pracę magisterską pt.: „Opracowanie wydajnej metody regeneracji roślin Aralia spinosa L. z zastosowaniem somatycznej embriogenezy w kulturze in vitro, ocena zmienności somaklonalnej regenerantów oraz profilu fitochemicznego uzyskanego materiału roślinnego” otrzymał pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Promotorką zwycięskiej pracy była dr n. farm. Anita Śliwińska z Katedry i Zakładu Biologii Farmaceutycznej.
Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PediCardia zgromadziła 188 studentów medycyny, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa oraz lekarzy. Wysoki poziom merytoryczny zapewnili wybitni prelegenci zaangażowani w nauczanie medycyny.

Centrum Egzaminów Medycznych udostępniło statystyki z tegorocznej sesji wiosennej Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Według zbiorczych statystyk średni wynik naszych studentów i absolwentów to 166,5 pkt, co dało WUM trzecie miejsce wśród krajowych uczelni medycznych. Z 1095 osób, które przystąpiły do egzaminu, zdało 1088. Maksymalny osiągnięty wynik wyniósł 192 pkt.

W ostatnich latach dokonał się postęp w leczeniu zaburzeń endokrynnych i to właśnie nowym programom lekowym i badaniom klinicznym, a także możliwościom zastosowania ratunkowego dostępu do technologii lekowych, poświęcona została VIII edycja Warszawskich Spotkań Endokrynologicznych.

Z okazji 8 marca Klinika Położnictwa, Perinatologii, Ginekologii i Rozrodczości WUM zorganizowała konferencję poświęconą ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Data nie była przypadkowa, bo celem spotkania było zwrócenie uwagi na te zagadnienia i problemy związane z profilaktyką i leczeniem, które często umykają uwadze, a mają istotne znaczenie dla zdrowia i życia młodych kobiet.

„Najlepszy naukowiec myśli jak poeta” – to cytat z Edwarda Osborne’a Wilsona, który mógłby być mottem sympozjum „Choroba w interdyscyplinarnym dyskursie maladycznym". Spotkanie odbyło się na naszej uczelni i dowiodło silnych związków pomiędzy humanistyką i medycyną.