Fokus na WUM - 2024
Prof. Robert Gałązkowski, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ został odznaczony Orderem Świętego Panteleimona "za znaczący wkład w walkę narodu ukraińskiego o wolność i niepodległość”.
Brak skutecznego systemu wczesnej profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, niewystarczająca liczba psychiatrów wobec rosnącej liczby pacjentów, a także zbyt długi czas oczekiwania na specjalistyczną pomoc psychiatryczną w niektórych regionach kraju – to główne wnioski płynące z konferencji „Droga do Prezydencji: psychiatria dzieci i młodzieży”, która odbyła się 30 października br. na WUM. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych (IRSS) oraz Centrum Medyczne WUM.
Zmieniający się rynek pracy wymaga od uczelni nowego podejścia do edukacji. Rozpoczęła się właśnie realizacja projektu „Uczelnie Przyszłości”, którego celem jest przygotowanie wyższych uczelni do sprostania nowym wyzwaniom. Projekt prowadzony jest na 12 polskich uczelniach, a Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedną z nich.
Portrety Polskiej Medycyny to prestiżowy konkurs organizowany przez magazyn i portal Rynek Zdrowia. W gronie laureatów tegorocznej edycji znalazł się zespół z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, który został wyróżniony za dokonanie pierwszego na świecie przeszczepu wspomagającego wątroby, u chorej po urazie narządu doznanym w wypadku komunikacyjnym.
Mowa o specjalizacji z laboratoryjnej parazytologii medycznej, która w październiku 2024 r. uzyskała pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej i akceptację Ministerstwa Zdrowia. Wśród ekspertów odpowiedzialnych za opracowanie programu podstawowego i uzupełniającego specjalizacji są dr hab. Rusłan Sałamatin z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM oraz dr n. biol. Agnieszka Pawełczyk z Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM.
Studenckie Towarzystwo Naukowe naszej uczelni ogłosiło wyniki Ranking Kół Naukowych WUM 2023/2024. W zestawieniu zostały ujęte 183 koła naukowe, które złożyły sprawozdanie ze swojej działalności. Kto znalazł się w czołówce rankingu?
Orbitopatia to choroba, która może prowadzić do przejściowego albo trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Celem kursu EUGOGO jest podnoszenie poziomu opieki medycznej nad pacjentami z orbitopatią, a w efekcie – poprawa jakości ich życia.
W trakcie konferencji eksperci reprezentujący te trzy obszary medycyny przekonywali, że skoordynowana wielospecjalistyczna opieka nad noworodkami z zaburzeniami neurorozwojowymi jest kluczowa dla jakości ich późniejszego życia.
Aktywność fizyczna to istotna część profilaktyki i w wielu przypadkach także duże wsparcie procesu leczenia. Badania wskazują, że już 15 min. intensywnego ruchu tygodniowo wystarczy, aby obniżyć o nawet 18% ryzyko zgonu z powodu właściwie wszystkich chorób, zaś 20 min. intensywnego ruchu tygodniowo zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ale nie tylko.
W trakcie spotkania eksperci zastanawiali się, czy AI w przyszłości zastąpi lekarzy i czy w związku z jej rozwojem możemy mieć pełną kontrolę nad przepływem naszych danych. Tłumaczyli również, co jest najważniejsze w obecnych przepisach RODO i innych regulacjach – typu AI Act.